filmy ślubne

Wesele litewskie w Oszkiniach Šilainė – Lidka i Kazik

Wesele litewskie Lidki i Kazika było jednym wielkim WOW! „Oglądaliśmy ten film i płakaliśmy ze szczęścia” – takie słowa na krótko po obejrzeniu poniższego teledysku ślubnego napisała do Nas Lidka – bohaterka tego dzieła.

Wesele litewskie! Filmowiec ślubny czytając takie słowa pęka z dumy.

Dzień ślubu Lidki i Kazika od samego rana zapowiadał się cudownie. Ciepło, słonecznie, bezchmurnie. Ten dzień ślubu był idealny!

Para Młoda mieszka przy granicy polsko – litewskiej i zdecydowali się na tradycyjne litewskie wesele z charakterystycznymi obrzędami, tańcami regionalnymi i swojskim jadłem. Wesela w tym klimacie są wspaniałe. Kamerzysta na wesele zabiera kamerę, obiektywy i karty pamięci a wraca z dodatkową dawką dobrej energii.

Film ślubny Naszych bohaterów zawiera szczegółowe ujęcia, w których widać bukiet ślubny Pani Młodej. Niezwykłej urody wiązanka kwiatów, która otrzymała od przyszłego (jeszcze wtedy męża) przykuwała wzrok i budziła zachwyt. Tak samo jak sama Panna Młoda – Lidka.

Na przygotowaniach w domach zarówno Lidki jak i Kazika dużo ludzi i sporo wokół zamieszania. Ale to wszystko wpływa pozytywnie na film ślubny. Jest akcja! W domu Pani Młodej zebrało się sporo dziewczyn więc był szampan i przystawki. Jak zauważycie na filmie ślubnym Parze Młodej towarzyszył bardzo pokaźny orszak weselny. Kilkanaście druhen i kilkunastu drużbantów.

Suknia druhny ślubnej cieszy oko i dobrze wygląda na filmie ślubnym.

Świątynią, w której Para Młoda przyjęła sakrament małżeństwa była Parafia p.w. św. Izydora Oracza w Smolanach. Niewielki kościółek ale jego kameralna konstrukcja sprawia, że w środku czuć bliskość i powagę wydarzenia.

Polsko – litewskie wesele czas zacząć!

Šilainė Recreation & Leisure w miejscowości Oszkinie to miejsce położone pomiędzy jeziorem i lasem. Widoki jak w bajce. Najbliższa większa miejscowość to Puńsk w powiecie sejneńskim. Cisza i spokój. Filmowiec ślubny może tu zrobić prawdziwe arcydzieło.

Polsko – litewskie wesele Lidki i Kazika było imprezą o której zwykło się mówić „niezapomniane”. Z kilku powodów. Po pierwsze: ONI – Lidka i Kazik. Zakochani w sobie. Patrzący głęboko w oczy. Miłość, która widać w każdym geście. Po drugie: PRZYJACIELE. Kamerzysta na wesele patrzy również z perspektywy gościa weselnego. Ich goście bawili się cudownie i nie ma co się dziwić bo… Po trzecie: ZESPÓŁ. Zespół In-Taktu z Puńska czyli Rita i Rajmund śpiewają piosenki w języku polskim i litewskim. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarówno goście z Polski jak i Litwy nie schodzą z parkietu bawiąc się do białego rana. Wesele z klasą!

Plener ślubny nad morzem to chyba był pomysł bardziej Kazika bo jak wspominał Nam w drodze – kocha morze. Celem Naszej podróży była Pałanga (Połąga). Nadmorska miejscowość na Litwie. Port, piaszczysta plaża i Muzeum Bursztynu w Połądze (Gintaro muziejus).

W dniu sesji plenerowej towarzyszyła Nam znany fotograf ślubny Wirginia Karczewska – WJK Wedding Photography. Poznaliśmy się na Studniówce w Puńsku i za każdym razem jak gdzieś przyjdzie robić Nam wspólnie film i zdjęcia ślubne to jakoś tak miło wspominam ten czas.

Morze Bałtyckie od strony litewskiej  pokocha każdy filmowiec ślubny. Mało ludzi na plażach, fajny klimat i okolica, która inspiruje. Jak pisali Nam w wiadomościach użytkownicy portal Wedding.pl – „Musimy tam koniecznie jechać!” Tak, musicie ? My na pewno będziemy tam jeszcze nie raz.

wesele litewskie

Wesele litewskie – tradycja, kultura i zwyczaje

Wesele to dla wielu osób jeden z najważniejszych dni w życiu. Dlatego też wiele par decyduje się na zorganizowanie wyjątkowej uroczystości, która na długo pozostanie w pamięci. Jednym z krajów, w którym wesele jest szczególnie ważne, jest Litwa. Wesele litewskie to nie tylko okazja do świętowania, ale także czas na pielęgnowanie tradycji, kultury i zwyczajów.

Wesele litewskie – co wyróżnia?

Wesele litewskie to nie tylko czas świętowania, ale także czas na zetknięcie się z tradycją i kulturą kraju. Charakterystyczne dla wesel litewskich są zwyczaje, takie jak „gry w krzyżówkę” czy „gry w ryby”. Podczas „gry w krzyżówkę” para młoda musi przejść przez drzewo ułożone z dwóch pni. Natomiast podczas „gry w ryby” para młoda musi łowić ryby z barek.

Innym ważnym elementem wesela litewskiego jest muzyka i tańce. Na weselu nie może zabraknąć zespołu grającego tradycyjną muzykę litewską. Popularnym tańcem jest „polka”, który jest wykonywany przez parę młodą oraz zaproszonych gości. Wesele litewskie to także okazja do degustacji tradycyjnych dań, takich jak „cepelinai” (knedle z mięsem), „kugelis” (zapiekanka z ziemniaków), czy „šaltibarščiai” (barszcz z dodatkiem surowych buraków).

Wesele litewskie – jak przygotować się do uroczystości?

Organizacja wesela to dla wielu par ogromne wyzwanie. Dlatego też warto wcześniej przygotować się do tej uroczystości. Przede wszystkim należy zdecydować o terminie oraz miejscu wesela. W Litwie popularne są wesele organizowane w plenerze, np. na polanie lub w lesie. Należy także zadbać o wybór odpowiedniego zespołu muzycznego oraz fotografa. Warto także pomyśleć o dekoracjach i menu weselnym.

Wesele litewskie – podsumowanie

Wesele litewskie to nie tylko czas świętowania, ale także okazja do zetknięcia się z tradycją i kulturą kraju. Charakterystyczne dla wesel litewskich są zwyczaje, takie jak „gry w krzyżówkę” czy „gry w ryby”. Na weselu nie może zabraknąć tradycyjnej muzyki litewskiej oraz tańca „polka”. Organizacja wesela to ogromne wyzwanie, dlatego warto wcześniej zadbać o szczegóły.

wesele litewskie

Tradycyjne obrzędy na weselu litewskim

Wesele litewskie jest uroczystością, podczas której zachowane są wiele tradycyjnych obrzędów, które są istotnym elementem świętowania. Poniżej przedstawiamy kilka z najważniejszych obrzędów, które występują podczas wesela litewskiego.

  1. Welcoming of the Bride and Groom – Powitanie Pary Młodej

Tradycyjnie na weselu litewskim, para młoda jest witana przez gości na wjeździe do domu, gdzie odbywa się wesele. Przyjęcie rozpoczyna się od przekazania bukietu kwiatów dla panny młodej oraz butelki alkoholu dla pana młodego. Para młoda witana jest przy użyciu chleba i soli, symbolizującym dobre życie i życzliwość.

  1. Blessing of the Rings – Błogosławieństwo Pierścionków

W czasie wesela litewskiego, przeprowadzane jest błogosławieństwo pierścionków. Obrzęd ten polega na poświęceniu pierścionków przez duchownego, który odmawia modlitwę, prosząc o błogosławieństwo dla pary młodej.

  1. Stealing of the Bride – Porwanie Panny Młodej

Jeden z najważniejszych i najpopularniejszych obrzędów na weselu litewskim, to porwanie panny młodej. Gdy para młoda tańczy, zaproszeni goście próbują porwać pannę młodą. Następnie, młoda musi wykonać „test umiejętności”, aby pokazać swoje zaangażowanie i oddanie dla nowego męża. Jeśli uda jej się zdać test, zostaje uwolniona.

  1. Sharing of the Bread – Dzielenie się Chlebem

Innym tradycyjnym obrzędem na weselu litewskim jest dzielenie się chlebem. Podczas tego obrzędu, para młoda kroi chleb, który jest dzielony między gości weselnych. Symbolizuje to życzliwość i hojność, a także jedność i solidarność w trakcie świętowania.

  1. Dance of the Bride – Taniec Panny Młodej

Taniec Panny Młodej to inny ważny element wesela litewskiego. Para młoda rozpoczyna taniec, a następnie panna młoda tańczy z ojcem, bratem lub innym ważnym mężczyzną w jej życiu. To symboliczne pożegnanie panny młodej z rodziną, przed rozpoczęciem nowego etapu w życiu.

Podsumowanie

Wesele litewskie to uroczystość, podczas której zachowane są tradycyjne obrzędy, które mają ważne znaczenie kulturowe.

Podobne wpisy