Fotograf i kamerzysta na wesele.

Fotograf i kamerzysta na wesele, którzy nie mieli ze sobą wcześniej do czynienia to dobry pomysł? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i nad tematem trzeba się trochę zastanowić.

Fotograf i kamerzysta pracują w dniu ślubu dla tej samej Pary i muszą mieć na uwadze zadowolenie klienta z końcowego materiału. Aby materiał miał efekt ‘wow’ obaj artyści muszą mieć doskonałe warunki do pracy. By być skoncentrowanym wyłącznie na pracy i dobrych ujęciach muszą na swojej drodze napotykać jak najmniej przeszkód. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że są ograniczeni presją czasu, Fotograf i kamerzysta na wesele nie powinni tracić czasu na rzeczy niezaplanowane lub niespodziewanie komplikujące ich założenie. Taką sytuacją, która może okazać się utrudnieniem w pracy nad jak najlepszymi kadrami może okazać się brak komunikacji i współpracy pomiędzy fotografem a kamerzystą.

Fotograf i kamerzysta na wesele

Z czego może wynikać brak komunikacji w dniu ślubu?

Powodów może być kilka. Załóżmy sytuację, że na swój ślub wybraliście renomowanych ekspertów w swoich dziedzinach: najlepszy fotograf i najlepszy kamerzysta jednak obaj w Waszym domu widzą się po raz pierwszy. Jako, że zatrudniliście „górną półkę” artystów, których portfolio budzi zachwyt a opinie na ich temat w internecie opływają pozytywnymi komentarzami, najpewniej jednemu i drugiemu będzie zależało na stworzeniu jak najlepszego materiału również na Waszym ślubie i weselu. Czy to dobrze? Pewnie, że tak!

Problem może pojawić się wówczas gdy ambicje i pogoń za idealnym materiałem wezmą górę nad zdrowym rozsądkiem i chłodnym myśleniem. Kiedy fotograf błyska lampą w domu bez przerwy, tłukąc zdjęcie za zdjęciem tak, że „cykanie” migawki nie pozwoli wyciąć nawet kawałka dialogu między druhnami na filmie, kamerzysta nie odda dzieła jakiego by chciał. Z drugiej strony gdy kamerzysta w kościele podczas przysięgi rozstawi pięć statywów, nawet najlepszy fotograf nie będzie w stanie uniknąć ich w kadrze. I weź tu oddaj Parze Młodej zdjęcia ze ślubu w zabytkowej katedrze, na których przewijają się w tle statywy filmowe różniące się tylko wysokością. W ten sposób ani jeden ani drugi nie wykonają w stu procentach zadowalającego materiału.

Fotograf i kamerzysta na wesele

Czy komunikacja jest ważna?

Problemem w przytoczonym przykładzie jest tylko i wyłącznie brak komunikacji. Fotograf i kamerzysta na wesele powinni rozumieć się bez słów. Jedno spojrzenie, skinienie głową czy dyskretny gest mogą to zdecydowanie ułatwić tak by nie psuć zdjęć i filmu bo obie usługi powinny być wykonanie idealnie!

Skąd mieć pewność, że na Naszym weselu są fotograf i kamerzysta, którzy nie mają problemu z komunikacją?

Rozwiązaniem może być fotograf i kamerzysta z jednej firmy. Ludzie, którzy mają już jakiś czas wspólnej pracy za sobą działają z już wcześniej wypracowanym planem. W sytuacjach niezaplanowanych (a takie się zdarzają) działają nieco instynktownie. „Ja wiem gdzie jest moja strefa, Ty wiesz gdzie jest moja”. Profesjonalny zespół złożony z kamerzystów i fotografa nie przyjedzie na zlecenie bez wcześniejszego przygotowania. Ludzie z jednej firmy podzielą się zadaniami. Na czas zakładania biżuterii, które przecież zawsze można zdublować, kamerzysta po wcześniejszym uzgodnieniu z fotografem pójdzie na zewnątrz polatać dronem a fotograf w tym czasie zrobi dziesiątki zdjęć z użyciem migawki aparatu.

Komunikacja jest przewagą zespołu foto / video!

Zgrana ekipa nie doprowadzi do konfliktu interesów fotografa i kamerzysty bo przecież działają pod jednym szyldem i dla tego samego klienta.

Do tego większość takich zespołów ma spasowane ze sobą zaplecze techniczne tak więc zamiana obiektywów czy wsparcie naładowanym akumulatorem nie jest problemem.

Atutem jest też poruszanie się jednym samochodem. Nikt na nikogo nie czeka, nikt nikomu nie spowalnia pracy.

Czy jedna firma zapewniająca fotografa i kamerzystę na wesele to jedyne rozwiązanie?

Oczywiście nie jest to jedyna droga do sukcesu i pełnej satysfakcji z otrzymanego materiału. Profesjonalni wykonawcy ślubni kontaktują się ze sobą już na kilka dni przed ślubem aby dogadać szczegóły współpracy. Fotograf dzwoni do kamerzysty aby dowiedzieć się jak nagrywa wejście Pary Młodej do kościoła, kamerzysta dzwoni do zespołu aby dowiedzieć się jakim kablem podpiąć rejestrator do miksera dźwięku, kierownik Sali dzwoni do fotografa by wiedzieć ile statywów z fleszem planuje rozstawić na parkiecie tanecznym. Tak to powinni robić profesjonaliści! Po dogadaniu „strategii” i ustaleniu szczegółów na dany ślub i wesele fotograf i kamerzysta na wesele nie powinni mieć większych problemów z komunikacją.

Często słyszymy od klientów, że zespół foto / video wzbudza większe zaufanie Par Młodych. I nie chodzi już tylko o komunikację lub jej brak. Firmy z łączoną usługą filmu i zdjęć często przyznają różnego rodzaju bonusy i rabaty za połączenie ofert filmowo – fotograficznych. Jak się okazuje czynnik ekonomiczny przy nie ukrywajmy sporych weselnych wydatkach weselnych również jest ważny dla Młodych. To nie reguła. Ale kto z Nas nie lubi uczucia spokoju na organizowanej przez siebie imprezie i dodatkowych paru groszy zaoszczędzonych w tak prosty sposób?